"Juz za rok matura!"

"juuz za roook matuuura...!" bede sobie chyba spiewać w następny wtorek
podczas ogłoszenia wyników. polski mignął bez bólu, chociaz tak prostackich
tematów nie widziałem jak zyję - zero twórczości i własnego zdania.....czuję
niedosyt

Za to niemiecki był bardziej porąbany niż nasz budżet - dosłownie wszystko,
może oprócz wypracowania było pomylone.... w dodatku kartki były koloru
oczojebnego niebieskiego, od którego po kilku minutach kręciło mi się w

Jeszcze min. jedna ustna i szluss!

BTW: Oto tematy jakby kogoś interesowało
1. "Jest zawsze miejsce na nadzieję..." (G. Herling-Grudziński)
Zaprezentuj wybrane utwory literackie, w których odnalazłeś motyw nadziei i
wiary w sens pokonywania trudności.

2. Rodzice i dzieci w utworach literackich różnych epok.
Na wybranych przykładach przedstaw związki uczuciowe i konflikty postaw.

3. Rozważ, o ile historia naszego narodu wpłynęła na temat utworów
literackich wybranych epok.

4. Dokonaj analizy i interpretacji wiersza L. Staffa "Znad ciemnej rzeki..."
zwracając uwagę na sposób obrazowania i język poetyckiej refleksji.

 

[Nauka] OGROMNA ilość opracowań do polskiego

hej,
3 lata temu (a może 2..) właśnie poprzez podobny temat kupiłem całą masę opracowań do polskiego od Paczki:) Czas na kolejnoego szcześliwego posiadacza tychże opracowań:)
Co mam do zaoferowania?
zeszyt licealisty do języka polskiego (4 książeczki..bardzo pomocne)
zadania do nowej matury z jezyka polskiego Alicja Badowska, Dorota Żytkiewicz.
język polski repetytorium. syntezy epok literackich Lecz Słowiński
przewdonik po tematach maturalnych. język polski. egzamin pisemny egzamin ustny Danuta Kazimierska, Barbara Wasilewska
język polski od A do Z. (4 książki: teoria literatury i elementy wiedzy o kulturze, Starozytność średniowiecze, Renesans barok oświecenie, literatura 1939-1945 i powojenna)
repetytorium z języka polskiego (zaiwera omówienie wszystkich epok literackich wraz z charkterystyką twórczości pisarskiej) (2 sztuki)
język polski. przewodnik maturzysty Danuta Kazimierska
repetytorium z literatury dla szkół średnich (2 części) Teresa Bojaczewska
streszczenia problematyka (3 książki: Romantyzm, Młoda Polska, Dwudziestolecie międzywojenne) Teresa Nowacka - bardzo polecam, fragmenty wykorzystałem w mojej prezentacji maturlanej
zdasz maturę z języka polskiego Motywy literackie część 1 Katarzyna Józefczyk - również wykorzystałem w mojej prezentacji maturalnej.
vademecum maturzysty. język polski.
i wiele wiele innych..
Zestaw jest naprawdę potężny, znajdziesz w nim naprawdę wsystko co pomoże na codzień na lekcjach i później w przygotowaniach do matury.

Jaką literaturę przedmiotu dobrać?

Witam!
Mój temat to "Samotny bohater. Przedstaw sylwetki kilku wybranych."

Literaturę podmiotu dobrałem:
-Konrad Wallenrod
-Lalka
-Ludzie bezdomni
-Stepy Akermański, Burza

Mam natomiast problem z dobraniem literatury przedmiotu.
Nie wiem czy będą dobre, ale wstępnie to będą:
-Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych
-Słownik terminów literackich
-Leksykon motywów literackich
-Zdasz maturę z języka polskiego cz II

Nie wiem czy dobrze wybrane. Może coś jeszcze dodać? Czy ktoś mógłby pomóc/ poradzić?

Dziękuję
Pozdrawiam

[sprzedam] książki na handel

W chwili kontemplacji swego płockiego pokoju zaczęłam się zastanawiać na co mi jeszcze książki do liceum.

Znalazłam:

"Fizyka dla szkół ponadgimnazjalnych" Fijałkowscy i Sagnowska, Wyd. Zamkor - podstawa + 1 cz.rozszerzenia

"Maturalnie, że zdasz - fizyka" Wyd.WSiP

"Zdasz maturę z języka polskiego. Motywy literackie. Cz.1 i 2"- książeczki, z których poskładałam 3/4 moich wypracowań w liceum

"Vademecum maturzysty. Biologia" Wyd.Oświata

"Vademecum maturzysty. Historia" Wyd.Oświata

"Ekonomia stosowana" Marek Belka - podręcznik i ćwiczenia do przedsiębiorczości

A to oddam:
Fizyka - arkusze egzaminacyjne z matury 2005; Wyd.Omega
"Powtórka z literatury. Młoda Polska" Wyd.Greg
"powtórka z literatury. Pozytywizm" Wyd.Greg
"Analizy lektur. Romantyzm"
"Wzory wypracowań. Antyk, średniowiecze, renesans, barok"

 

Matura ustna: "Doświadczyć obozu i opisać to..."

Język polski - fajna sprawa, jeśli tylko czujesz pewny grunt pod nogami. Ja mam temat pt. "Historia i jej literackie przetworzenia - odwołaj się do zananych ci utworów przedstawiających wazne wydarzenia historyczne". Poprosiłem polonistke o wypisanie mi spisu książek, które będę podstawą w mojej prezentacji. Po ułożeniu tego w kolumne, wyszło że musze przeczytać jakieś 58 cm wysokości książek, w tym Potop, Inny świat, Nad Niemnem, Dziady, Iliade oraz Konrada Wallenroda. Pozostałe książki to słownik motywów literackich, itp. Myślę, że jak to przeczytam (a zabieram się do tego od stycznia) to może coś ciekawego powiem na tej matrze, póki co gruntu pod nogami nie mam. Życze powodzenia a pamiętaj o jednym - mature zdasz, problem jest tylko w % które będą Cie później satysfakcjonowały!

Pozdrawiam

Prace maturalne z języka polskiego!!

Mam dwa tematy do wyboru;
1) Wizerunek kobiety fatalnej w literaturze i sztuce.
2) Motyw Apokalipsy w literaturze różnych epok. Przedstaw temat analizując wybrane utwory literackie.

Matura zdana na tych pracach na ok 80-85%
Kontakt pod nr gg,
Cena 50zł
ZApraszam:**

Z czego zdajecie mature?

Amnestii generalnie nie popieram, ale jeśli już, to powinna być z języka polskiego. I nie mówię tu o tym, że jak to Polak może nie znać swojego ojczystego języka, tylko o tym, co matura z polskiego ma do tego języka. Przede wszystkim, co oznacza znajomość własnego języka? Moim zdaniem, umiejętność prawidłowego pisania i wypowiadania się, bez błędów stylistycznych, gramatycznych i ortograficznych. I oczywiście to każdy Polak powinien potrafić. Nie wiem jak jest teraz, ale kiedy ja chodziłem do średniej szkoły, przez 5 lat (technikum - stary system) o w/w kwestiach praktycznie nie było mowy, lekcje sprowadzały się jedynie do omawiania lektur, czy innych tekstów, wyszukiwania motywów literackich, ukrytych przesłań itd. i w podobnym stylu jest realizowana matura z polskiego. Dla ścisłowca to jest masakra, a jednak musi przez to na siłę przebrnąć. Czy takie rzeczy są w przyszłości przeciętnemu człowiekowi do czegoś potrzebne?
Czy matematyka, jak niektórzy twierdzą, absolutnie do niczego się nie przyda? Mocno w to wątpię. Nie twierdzę, że całki czy granice ciągów będą potrzebne przeciętnemu człowiekowi, ale zwykłe działania, procenty, twierdzenie Pitagorasa, sinusy, cosinusy, pola powierzchni i objętości brył, prawdopodobieństwo - te rzeczy przydały mi się w zwykłym życiu już niejednokrotnie i pomijam nawet w tym momencie pracę programisty, bo tutaj matematyka to już absolutna podstawa.

Motyw dziecka w literaturze na przełomie róznych epok

Witam mam do sprzedania maturalna prezentacje z języka polskiego. A temat prezentacji brzmi: Przedstaw przykład realizacji motywu dziecka w literaturze odwołując się do utworów pochodzących z różnych epok.
Ja maturę zaliczyłem na 100% wiec i Tobie na pewno się uda. Komisja była zachwycona a w jej składzie zasiadali profesorowie z jednych najlepszych liceum w Krakowie. W trakcie powstawania praca była konsultowana z czterema nauczycielami języka polskiego z różnych szkół. To naprawdę pewna inwestycja w Twoja przyszłość. Nabywając tą prezentacje jesteś pewien ze zdałeś maturę i masz ogromne szanse powtórzyć mój sukces! Sam zdecyduj o swojej przyszłości:) Nr gg: 3528857

Matura to bzdura?

Cytat:jedyne co mnie denerwuje w maturze, to część ustna z polskiego, uczeń musi wybrać taki temat, żeby sie komisji spodobał, bo inaczej nie ma co liczyć na wyżej niz 15pkt. ja nie miałam farta, na dodatek pytała mnie nauczycielka, która mnie nie cierpi, wiec podwójnie przedupcone apeluje do przyszłych maturzystów: nie wymyslajcie sobie tematów, nie wybierajcie ich tak, żeby Was interesowały, tylko wybadajcie co dany nauczyciel lubi...


A tu się nie zgodzę. Ja bym dał inne zalecenie - wybierzcie taki temat, który zaciekawi komisję. Kiedy komisja słucha po raz 20 w ciągu dnia na temat motywu miłości w literaturze, albo czegoś takiego, to będzie znudzona i siłą rzeczy będzie oceniać bardzo rzeczowo.

Moim zdaniem najlepiej wybrać sobie taki temat, który będzie nas interesował, i przy okazji będzie można go interesująco przedstawić. Ja np. miałem temat "Problem adaptacji filmowej - porównaj film z jego literackim pierwowzorem, omów adaptację". Fakt, może miałem po prostu szczęście trafić na komisję, którą moja prezentacja zaciekawiła (co panie z komisji same otwarcie przyznały). IMO nie warto się porywać na tematy bardzo przekrojowe (jak wspomniany "motyw miłości", pod który można podpiąć co drugą książkę i teoretycznie mogą zapytać o co tylko im się zamarzy). Jeśli ktoś lubi twórczość jakiegoś konkretnego autora, to jakaś prezentacja na temat jego twórczości byłaby IMO dobrym rozwiązaniem (tylko trzeba taki temat odpowiednio wcześnie zgłosić, zanim się pojawią listy tematów do wyboru, kiedy poloniści przyjmują propozycję na tą listę - przynajmniej u mnie w LO przyjmowali), ciekawe też wydają mi się tematy z języka (język współczesnych piosenek polskich, język przemówień politycznych itp.).

Ogólnie polecałbym tematy interesujące i nietuzinkowe - fakt, wymagają one pewnej wiedzy, bo trzeba wiedzieć, o czym się mówi, ale ma się duże szanse zaciekawić komisję znudzoną po dwudziestokrotnym wysłuchaniu prezentacji na temat tego symbolicznego "motywu miłości".

PS Niech nikt się nie obrazi, jeśli miał motyw miłości w prezentacji, to był tylko przykład często pisanego tematu.

PS2 A poza tym 15 punktów z matury ustnej z polskiego to wcale nie jest źle, ten wynik się i tak do niczego nie liczy praktycznie

Matura 2008

Cytat:i jeszcze jedno,ile maksymalnie pozycji moze posiadac literatura podmiotu? Slyszalam,ze najlepiej miec 5 ale widzialam prace gdzie bylo i po 10 ksiazek Jak wy macie?Ponawiam pytanie- próbuję sklecić prezentację kuzynowi, bo oczywiście moja zeszłoroczna gryzła i tzreba było wziąść inny temat, jeszcze w dodatku strasznie głupi. W literaturze podmiotu jest 10 pozycji, ale większość z tego to poezja, więc bardzo krótkie utwory. Pozostaje pytanie, czy to zgodne z przepisami, bo jutro jest termin.

No i co myślicie o takim dopasowaniu utworów do tematu: "Biblia jako fundament kultury europejskiej":

1. Bogurodzica (motywy z ewangelii św Łukasza)
2. Czego chcesz od nas Panie, Kochanowski (Księga Rodzaju)
3. Krótkość żywota, Naborowski (Księga Koheleta)
4. Dziady, wielka improwizacja (znów ewangelia, plus mesjanizm- Księga Samuela, Księga Izajasza)
5. Dies Irae, Kasprowicz (Apokalipsa)
6. Syn marnotrawny, Różewicz (znowu ewangelia św Łukasza)
7. Raj utracony, Milton (Księga Rodzaju)
8. Faust, Goethe (Księga Hioba, ewangelie)
9. Ziemia jałowa, Eliot (Księga Ezekiela, Księga Izajasza) - tu jest małe pytanie: jeśli poeta był amerykaninem, przyjął potem obywatelstwo angielskie, ale pierwsze wydanie utworu było w Londynie, to czy to jest literatura europejska?
10. Kod Leonarda da Vinci, Brown- tu jest duuużo

czyli najpierw przegląd epokami przez literaturę polską (przy oswieceniu wspomnę o kolendach karpińskiego, nic innego nie znalazłam), potem dodatkowo przykłady z europejskiej, plus do tego do każdej epoki inspirowane biblią dzieła sztuki, a w tle muzyczka z "Mesjasza" Haendla.

Może kuzyn zda, przy dobrych wiatrach. Jak ja nie cierpię polskiego, ledwie swoją maturę zmęczyłam, a temat miałam z jezyka, a tu mi jeszcze zafundowali beznadziejny temat z literatury.

Dobre i tanie prezentacje maturalne

Witam,
w nawale ogłoszeń na forum pewnie macie, Drodzy Maturzyści, mętlik w głowach i nie wiecie, z której oferty dotyczącej prac maturalnych skorzystać.
No cóż, ja ze swojej strony mogę tylko zapewnić o własnej uczciwości oraz o jakości prac. Nie są to prace pisane na zamówienie, są to gotowe prezentacje wykorzystane przeze mnie i moich kolegów na maturze 2006. Wszystkie dostały 16-20 pkt co jest wynikiem myślę większość z Was zadowalającym.
Prace te gwarantują przy minimalnym wysiłku własnym dobre lub nawet bardzo dobre zdanie matury ustnej z j. polskiego. Cena też myślę jest satysfakcjonująca:-)

Oto lista tematów znajdujących się w moich zbiorach:
1. Sceny z życia Rzeczypospolitej XVI i XVII wieku w utworach Jana Kochanowskiego i Wacława Potockiego. Omów temat na wybranym materiale lekturowym.
2. DYDAKTYZM W BAJKACH I PRZYPOWIEŚCIACH. OMOW PROBLEM W OPARCIU O WYBRANE PRZYKŁADY.
3. WALCZĄCA MLODZIEZ POLSKA JAKO WZÓR PATRIOTYZMU DLA WIELU POKOLEŃ. ROZWIŃ PROBLEM W OPARCIU O TEKSTY LITERATURY POLSKIEJ.
4. PRZEDSTAW OBRAZ SZLACHCICA- SARMATY NA PODSTAWIE ZNANYCH CI UTWORÓW, FILMÓW I OBRAZÓW.
5. STOSUNEK EKRANIZACJI DO TEKSTÓW LITERACKICH. ROZWIŃ TEMAT NA WYBRANYCH PRZYKŁADACH.
6. PLASTYKA I LITRATURA WOBEC OKRUCIEŃSTWA WOJNY. OMÓW TEMAT NA WYBRANYCH PRZYKLADCH. - dwie całkowicie różne prace na podstawie odmiennych lektur.
7. WIZERUNEK KOBIETY W LITERATURZE RÓŻNYCH EPOK. PRÓBA UKAZANIA EWOLUCJI MOTYWU KOBIETY NA PRZYKŁADZIE WYBRANYCH DZIEŁ LITERACKICH.
8. MOTYW PRZYJAŹNI W LITERATURZE, MALARSTWIE I FILMIE.
9. ROLA KOBIET W MITOLOGII I BIBLII.
10. UTWORY HENRYKA SIENKIEWICZA A ICH FILMOWE ADAPTACJE.
11. OMÓW SPECYFIKĘ JĘZYKA SPRAWOZDAWCY SPORTOWEGO, ANALIZUJĄC WYBRANE WYPOWIEDZI W TELEWIZJI, RADIU, PRASIE. - do pracy dołączam 5 specjalnie zmontowanych plików audio z fragmentami relacji m.in. z meczu Anglia-Polska z 1973 r. czy MŚ w narciarstwie klasycznym w Val di Fiemme
Temat jest naprawdę opracowany bardzo dobrze, pliki audio sam montowałem, tych wersji nie znajdziecie nigdzie indziej!

Do każdej pracy dołączam bibliografię(konspekt) i ramowy plan wypowiedzi, czyli w sumie dostarczam wszystko potrzebne do prezentacji.

Cena: 50 zł

Kontakt:
gg: 8119811
mail: soja6@op.pl

MATERIAŁY DO MATURY JEZYK POLSKI GAZETY PŁYTY TANIO NOWE

1. Do zaoferowania mam 2 gazety MATURA język polski + płyta CD i EPOKI LITERACKIE powtórka do matury.
Zawartość 1 gazety:
- poradniki maturalne jak się przygotować, aby świetnie zdać maturę ustna,
- 12 testów czytania ze zrozumieniem o rożnym stopniu trudności,
- jak przygotować prezentacje,
- multimedia na maturze,
- przykładowe realizacje tematów
- rozmowa z komisja pytania i odpowiedzi
Płyta CD:
- gotowe multimedialne prezentacje maturalne,
- superszablony do wykorzystania w prezentacjach GRATIS
Zawartość 2 gazety:
- epoki literackie od antyku po współczesność: antyk, średniowiecze, renesans, barok, oświecenie, romantyzm, pozytywizm, Młoda Polska, dwudziestolecie międzywojenne, współczesność
ze szczesliwa modna gumowa bransoletka.
Obie gazety są nowe! - CENA 10 złotych

2. NOWA Płyta JEZYK POLSKI DLA MATURZYSTOW PROGRAM MULTIMEDIALNY a na niej :
- literatura w 20 motywach,
- nauka o jezyku (gramatyka itd),
- przykładowe pytania maturalne,
- niektóre lektury w całosci,
- testy i sprawdziany z j. polskiego,
- trzy słowniki (literacki, gramatyczny i interpunkcyjny) - CENA 10 ZŁOTYCH

3. NOWE! Zestaw 2 ksiazeczek
1. ANALIZA WIERSZY:
- INTERPRETACJA UTWORÓW POETYCKICH,
- SYNTEZY TWÓRCZOŚCI POETÓW,
- AUTORZY, WIERSZE, KONTEKSTY,
- PRZYKŁADOWE TEMATY MATURALNE,
- WSZYSTKO O POEZJI Z POZIOMU PODSTAWOWEGO I ROZSZERZONEGO
2. EPOKI LITERACKIE OD ANTYKU PO WSPÓŁCZESNOŚĆ - CENA 10 ZŁOTYCH

4. NOWE wspaniały zestaw!
W jego skład wchodza Zeszyty VADEMECUM UCZNIA I STUDENTA: matematyka, biologia i genetyka, fizyka, chemia, geografia, astronomia, historia, architektura i sztuka, literatura + Zeszyty DZIENNIK MATURZYSTY arkusze egzaminacyjne: jezyk polski poziom podstawowy x 2, matematyka poziom podstawowy, geografia poziom podstawowy, geografia poziom rozszerzony, jezyk angielski poziom podstawowy, jezyk niemiecki poziom podstawowy, biologia poziom podstawowy, biologia poziom rozszerzony, historia poziom podstawowy, historia poziom rozszerzony, wos poziom podstawowy, matematyka poziom podstawowy.
- CENA 10 ŻŁOTYCH

5. NOWA Płyta jezyk polski dla kazdego a na niej:
-Lektury streszczenia i omowienia
-epoki literackie opisy i analiza
-ekranizacja fragmentow lektur
-biografie znanych tworcow
-testy - CENA 8 złotych

KONTAKT GG 907388

Sprawdź zanim wybierzesz temat ;)

Witajcie,

Do matury jest jeszcze czas, ale już niebawem poloniści zaczną was męczyć w sprawie pracy maturalnej z języka polskiego. Jako że mamy już kilkuletnie doświadczenie w tworzeniu prac maturalnych oraz semestralnych, poniżej możecie przeczytać najważniejsze informacje jak efektywnie zabrać się za swoja prezentację maturalną nie tracąc na tym zbyt dużo czasu

1. Przemyśl wybór tematu i dokładnie go przeczytaj.

Wydaje Ci się to proste? Wielu maturzystów i tu popełnia błąd. Zwróć uwagę
na takie rzeczy jak:

a) Czy masz odnieść się tylko do literatury, czy do sztuki też. Jeśli tak to masz
dużo większe pole do "popisu&". Nie ograniczaj się tylko do rzeźb, czy
malarstwa. Możesz korzystać również z: filmu, plakatu, teatru itp.

b) Czy temat sugeruje do jakiej literatury masz się odnieść? Często temat
prezentacji narzuca np.: "Motyw rozstania bliskich sobie osób w literaturze.
Omów na wybranych przykładach z literatury polskiej.
"

c) Czy temat sugeruje z jakiego okresu możesz wykorzystać bibliografię? Np.:
"Motyw rozstania bliskich sobie osób w literaturze XIX i XX wieku."

2. Gdy wiesz już jaki masz temat.

Kolejnym krokiem (jeszcze za nim wybierzesz literaturę podmiotu i przedmiotu) jest
teza. Punk najważniejszy w całym przygotowaniu prezentacji. Teza to jest
stwierdzenie, które chcesz udowodnić w swojej prezentacji. Często błąd u
maturzystów to powtórzenie tematu prezentacji tylko przy użyciu innych słów.
Temat prezentacji stanowi jedynie obszar w jakim będziesz się poruszał np. Motyw
miłości w literaturze na przestrzeni wieków. Omów na wybranych przykładach.

a) Obszar w którym się poruszasz to miłość. Jednak nie jesteś wstanie w ciąg
kilku minut przedstawić wszystko co wiesz na ten temat, a co wynika z
literatury. Musisz określić więc co chcesz w tej pracy pokazać i udowodnić
np.: miłość w literaturze ukazana jest jako siła niszcząca i budująca lub poeci
i twórcy ukazują miłość jako najważniejsze uczucie. Te propozycje są bardzo
ogólne wręcz schematyczne. Jeśli czujesz się mocny z języka polskiego
spróbuj jeszcze bardziej zawęzić swój krąg badań, a może chciałbyś
udowodnić jakąś kontrowersyjną tezę? Pamiętaj tylko aby nie ograniczać się
tylko do jednej epoki jeśli temat tego nie sugeruje.

b) Jeśli jesteś już tym szczęśliwcem i masz postawioną tezę to zastanów się
nad literaturą, która będzie do niej pasować.

c) Następnie poszukaj informacji i artykułów na temat miłości w rożnych
literackich i poetyckich czasopismach. Często przy artykule (w bibliografii)
znajdziesz kolejne pozycje do swojej literatury przedmiotu. Skorzystaj również
z licznych słowników np.: postaci literackich, terminów literackich, czy
motywów. Zapomnij o korzystaniu i wpisaniu do bibliografii Wikipedii no może
że chcesz szybciej zakończyć maturę

3. Gdy masz już bibliografię.

Gdy masz już bibliografie i tezę możesz swobodnie zacząć konstruować plan. Co
do planu to najlepiej dowiedz się od prowadzącego (polonisty) jaki sposób
prezentacji argumentów preferuje. Każda szkoła, a nawet profesor ma inną "granicę
tolerancji" w tworzeniu planu. Osobiście przestrzegamy przed tworzeniem planu,
gdzie przy każdej pozycji umieszcza się punkt: analiza i streszczenie utworu (chodź
z tego co wiemy różnie na to profesorowie patrzą w większości negatywnie). W
planie przy każdym utworze od krótkich punktów powinieneś zaznaczyć co i jak
będziesz prezentował aby zrealizować rzetelnie punkt 3 musisz już znać
(przeczytać) literaturę podmiotu (i przedmiotu) z której korzystasz.

4. Gdy masz już plan.

Gdy masz już plan to możesz zacząć realizacje pracy. Jeśli powyższe 3 punkty
zrealizowałeś rzetelnie to punkt 4 nie powinien być dla Ciebie większym kłopotem. Ale
pamiętaj! Nie streszczaj utworu nikogo to na prezentacji nie interesuje (max 1-2
zdania jako wstęp do danego utworu). Po za tym komisja świetnie zna twoja
literaturę podmiotu i Ty zresztą też (a przynajmniej powinieneś;) więc nie musisz
udowadniać komisji że znasz treść utworów jeśli będą chcieli to sprawdzić to Cię o
nią zapytają

5. I na koniec więcej WIARY W SIEBIE!

Pozdrawiamy

usunieto dane kontaktowe - naruszenie regulaminu forum - pkt II.6

Matura 2009

Cytat: Matura ma być z lektur

Minister edukacji chce od przyszłego roku zmienić maturę z polskiego - dowiedziała się "Rz". Uczniowie nie zdadzą jej bez czytania lektur, które tydzień temu szef resortu zatwierdził

Prezentację z języka polskiego ma zastąpić na maturze odpytywanie z lektur

- Myślimy nad zastąpieniem prezentacji maturalnych egzaminem sprawdzającym znajomość lektur - mówi minister Ryszard Legutko.

Tłumaczy, że prezentacje, czyli przedstawiane przez maturzystów wcześniej opracowane tematy, dają duże pole do nadużyć. Uczniowie je nawet kupują i sprzedają.

Ministerstwo planuje też zmiany w egzaminie pisemnym z języka polskiego. Mają się w nim pojawić zadania gruntownie sprawdzające wiedzę o literaturze. - To odpowiedź na głosy nauczycieli. Zwracają uwagę, że uczniowie nie mają motywacji do nauki i czytania lektur, bo wiedzą, że i tak rozwiążą zadania na podstawie podanego tekstu źródłowego -mówi Legutko. Zmiany byłyby wprowadzone prawdopodobnie w następnym roku szkolnym. Centralna Komisja Egzaminacyjna już zbiera sugestie polonistów.
Poloniści: ustny egzamin to fikcja

Grzegorz Zarzycki, polonista z Chorzowa: -Formę ustnego egzaminu trzeba zmienić. Uczniom wydaje się, że jeśli ma to być prezentacja, im będzie bardziej spektakularna, tym lepiej. W katowickim liceum uczeń miał mówić o motywie szatana w literaturze i wszedł na salę ze świecącymi rogami na głowie. Licealistka, która opowiadała o motywie arkadii, zaczęła od układania kwiatów wokół komisji.

Katarzyna Walentynowicz, polonistka z Warszawy: - Prezentacja miała sprawić, że uczeń stanie się badaczem literatury. Niestety, często to fikcja, bo maturzyści kupują gotowe prace. Uczą się ich na pamięć i recytują przed komisją. Lektur nie czytają. Pracuję na lekcji z tekstem i widzę, że dla niektórych to jedyna okazja zetknięcia się z nim.

Prezentacje rzeczywiście można kupić w Internecie. Ceny nie są wygórowane - od 20 zł. Można też zamieścić w sieci swoją pracę i pobierać opłaty za korzystanie z niej.

Nauczyciele mają jednak wątpliwości, czy odpytywanie z lektur to dobry pomysł. Bo to powrót do starej matury, na której uczeń losował pytanie i musiał się wykazać wyuczoną wiedzą. Nijak ma się to do założeń nowego egzaminu, który ma sprawdzać umiejętności komponowania wypowiedzi. - Można nie rezygnować z prezentacji, ale dać egzaminatorom możliwość pytania z lektur z okresu, o którym uczeń mówi. Jeśli opowiada o malarstwie romantycznym, to czemu nie zapytać o lektury z tej epoki? -pyta Walentynowicz.

Teraz egzaminatorzy mogą pytać jedynie o pozycje z bibliografii dołączonej do prezentacji. Powinni je wszystkie znać, ale często nie jest to możliwe ze względu na rozpiętość tematów. Na to też zwrócił uwagę resort edukacji. Marek Legutko, dyrektor CKE, zastrzega, że nowości nie obejmą uczniów podchodzących do egzaminów w tym roku szkolnym.
Inne nowości ministra

Resort przygotowuje też program dla zdolnych uczniów. Uczestniczyliby w zajęciach prowadzonych przez pracowników uczelni. Szczegóły są dopracowywane.

Gimnazjum i Liceum im. Staszica w Warszawie już współpracuje z Uniwersytetem Warszawskim. W autorskich klasach matematycznych zajęcia mają naukowcy. Regina Lewkowicz, dyrektorka szkoły: - Co roku musimy prosić ministerstwo o zgodę na współpracę z uczelnią. Oczekujemy większej swobody.

MEN zamierza też pracować nad połączeniem gimnazjum z liceum. Szef resortu twierdzi, że dzięki temu łatwiej będzie m.in. zapanować nad problemami wychowawczymi.


Jednym slowem mam przesrane i pewnie nie tylko ja. Trzeba bedzie szybko nadrobic stracony czas i przeczytac Potop, Zbrodnie i Kare, Pana Tadeusza i reszte nieprzeczytanych dotad lektur. Do tego dochodza kolejne tegoroczne lektury...

sprzedam książki do LO

- Starożytność-oświecenie – podręcznik literatury dla klasy 1 szkoły średniej,M.Adamczyk,B.Chrząstowska, wyd.WSiP 10zł

- Mówię więc jestem – wyd.Od nowa – Kraków – podręcznik od 1 klasy do matury dla licealistów, Halina i Tadeusz Zgółkowie 25zł

- Atlas historyczny - szkoła średnia - do 1815 roku, Julia Tazbir, wyd. Demart 25zł

- Atlas historyczny - szkoła średnia - od 1815 do 1939 roku, Julia Tazbir, wyd Demart 25zł

- Atlas historyczny - szkoła średnia - od 1939 roku, Julia Tazbir, wyd. Demart 25zł

- Czasy,ludzie,wydarzenia cz 3, Janusz Adamski, Lech Chmiel, Andrzej Syta, WSiP, 12zł

- biologia 2 - operon zakres podstwowy
- matematyka przyjemna i pożyteczna zakres rozszerzony cz.3 <niebieska okładka>
historia - wszystkie części - nowa era
historia wyd. GWO cz. 1 do klasy 2
i część do klasy 3

przeszłość to dziś - do klasy 3
enterprise 3+ i enterprise 4 + woorkbook i grammar do enterprise
historia - zeszty ćwiczeń - zakres podstawowy i zakres rozszerzony - nowa era <nowe>

Zdasz maturę z biologii - wirusy, bakterie, człowiek Małgorzata Dudkiewicz - Świerzyńska Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z geografii - geografia ekonomiczna Maria Jadwiga Kucharska Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z geografii - geografia fizyczna Maria Jadwiga Kucharska Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z historii - Historia Polski Krzysztof Jurek, Aleksander Łynka Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z historii - Historia powszechna Krzysztof Jurek, Aleksander Łynka Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z historii - Praca pisemna, analiza źródeł, odpowiedź ustna Krzysztof Jurek, Aleksander Łynka Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z języka polskiego - motywy literackie 1 Katarzyna Józefczyk Piątek Trzynastego
Zdasz maturę z języka polskiego - motywy literackie 3 Katarzyna Józefczyk Piątek Trzynastego

Wypracowania 1 - antyk, średniowiecze, renesans, barok Beata Górska Greg
Wypracowania 2 - oświecenie, romanrtyzm, liceum, technikum Beata Górska Greg
Wypracowania 3 - liceum, technikum - pozytywizm, młoda polska Beata Górska Greg
Wypracowania 4 - liceum, technikum - XX-lecie międzywojenne, lit.współczesna Beata Górska Greg
Vademecum maturzysty - historia Andrzej Chojnowski, Halina Manikowska Oświata
Vademecum maturzysty - historia Jerzy Pilikowski zielona sowa
Vademecum maturzysty - język polski Stanisław Fryć Oświata

Powtórka z literatury 1 - liceum, technikum - antyk, średniowiecze Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 2 - liceum, technikum - renesans, barok Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 3 - liceum, technikum - oświecenie, romantyzm Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 4 - liceum, technikum - pozytywizm Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 5 - liceum, technikum - Młoda Polska Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 6 - liceum, technikum - dwudziestolecie międzywojenne Aldona Szóstak Greg
Powtórka z literatury 7 - liceum, technikum - literatura współczesna Aldona Szóstak Greg

Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Barok Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Młoda Polska Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Odrodzenie Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Oświecenie Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Pozytywiści Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Romantycy Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Starożytność Teresa Nowacka Verbum
Lektury dla szkół ponadgimnazjalnych - streszczenie… Średniowiecze Teresa Nowacka Verbum
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 1 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 2 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 3 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 4 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 5 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan
Gotowe wypracowania z polskiego dla szkół średnich 6 Katarzyna Grajewska Piotruś Pan

i wiele innych
kontakt GG 2442366
waleria22@o2.pl